Perfumy z nutą wydzieliny z wnętrzności kaszalota to nie brzmi zachęcająco. Jak zatem pachnie ambra? Skąd bierze się fenomen tego nietuzinkowego aromatu? Ambra doceniana była już w Starożytności. Poddana odpowiedniej obróbce tworzy niepowtarzalny, unikatowy bukiet zapachowy z wyczuwalnymi nutami żywicznymi, morskimi i cytrusowymi. Jako uznany afrodyzjak, zapach ten pieści zmysły, pobudza, i wprowadza niepowtarzalną atmosferę.
Co to jest ambra?
Nietuzinkowy, cierpko suchy, słodki zapach ambry ma wielu zwolenników. Zaskakuje fakt, że ta niezwykła, wonna substancja jest wydzieliną powstającą w przewodzie pokarmowym męczonego niestrawnością ssaka wodnego. Ambra to duże kuliste masy o białej, szarej, żółtej albo brązowej barwie i konsystencji przypominającej wosk.
Długo dryfując po oceanie, ambra nabiera niepowtarzalnego zapachu morza i cierpkiej woni, jak również delikatnych nut żywicy i kadzidła. Najcenniejsze są ambry w kolorze białym, ponieważ uważa się, że to one najdłużej dryfują w słonych, morskich wodach, muskane promieniami słońca. Proces obróbki ambry jest czasochłonny i wieloetapowy. Wydzielina przez długi czas musi być oczyszczana, stężana i nieustannie wstrząsana, aby można było wydobyć z niej ekscentryczny, nietuzinkowy aromat.
Jak pachnie ambra?
Zapach ambry to charakterystyczna, intensywna, słodko- cierpka woń, z wyczuwalnymi nutami cytrusowo-żywicznymi. Co ciekawe, naturalnie pozyskana ambra jest produktem bardzo nieprzewidywalnym, a zapach każdej poddanej obróbce bryły jest inny. Zależne jest to od świeżości ambry, czasu, jaki spędziła dryfując po oceanie, wpływu soli morskiej i działania promieni słonecznych.
Przeczytaj również: Jak pachnie eukaliptus?
Obecnie ze względu na mocno ograniczony dostęp do ambry, a także jego wysokie ceny i długi czas obróbki, w branży perfumeryjnej z powodzeniem stosowany jest syntetycznie pozyskany zapach ambry. Gwarantuje on jednolity zapach, przy zachowaniu wszystkich walorów bukietu zapachowego, jakimi cieszy się naturalna ambra. Znacznie przystępniejsza jest również cena, dzięki czemu zapach ambry może pieścić zmysły w sensualnych perfumach, kosmetykach i aromaterapii.
Pochodzenie i odmiany ambry
Ambra jest jednym z nielicznych składników pochodzenia zwierzęcego, stosowanych w branży perfumeryjnej. Wiele osób zachwyconych subtelnym, rześkim zapachem ambry, nie ma pojęcia, że bryły tego aromatycznego składnika, tak cenionego w produkcji perfum, powstają w wyniku niestrawności ssaka morskiego kaszalota. Kaszaloty (Physeter macrocephalus) występują obecnie w oceanach i w większości mórz, zasiedlając przede wszystkim wody stref tropikalnej i subtropikalnej.
Przez długi czas drogocenną ambrę pozyskiwano zabijając kaszaloty, co doprowadziło do zagrożenia wyginięciem tego gatunku i wpisania kaszalotów na listę zwierząt chronionych. Obecnie naturalna ambra jest bardzo trudna do zdobycia, a pozyskuje się ją, wyłącznie zbierając z plaż wyrzucone przez morze bryły wydzieliny. Głównymi obszarami, z których pozyskiwana jest ambra, są wybrzeża Australii, Nowej Zelandii i Nowej Kaledonii. W przemyśle perfumeryjnym popularne jest stosowanie znacznie tańszych i łatwo dostępnych, syntetycznych wersji ambry.
Właściwości terapeutyczne ambry
Ambra i jej właściwości znane są już od starożytności. Starożytni Egipcjanie używali jej jako kadzidła, a znachorzy i medycy stosowali leczniczo na bóle głowy, przeziębienia i epilepsję. W czasach średniowiecznych ambra zagościła również w kuchni. Stosowana była jako składnik wielu napojów i potraw. Używanie ambry w tym zakresie, przetrwało do czasów nowożytnych we Francji.
Ambra jest uznanym afrodyzjakiem. Legenda głosi, że w jej uwodzicielskie działanie wierzył słynny Casanova, z upodobaniem dodając ją do swoich potraw. Podczas pandemii, która miała miejsce w XIV wieku, wierzono, że noszona przy sobie grudka aromatycznej, naturalnej ambry, skutecznie chroni przed dżumą.
Świece sojowe z nutą ambry
Koneserzy tak nietuzinkowych, unikatowych zapachów pokochają świece sojowe z nutą ambry L’amour. Jest to niezwykle subtelna, kobieca propozycja, romantycznej świecy, łączącej w sobie nuty urzekającej słodyczy jaśminu, tajemniczości ambry i korzennych aromatów drewna kaszmirowego. Wieczór przy świecy L’amour to rozpieszczająca, pełna pasji przygoda, a także gwarancja relaksu i prawdziwa pieszczota zmysłów. Ten wysublimowany, uwodzicielski zapach zamknięto w szklanym, zakręcanym pojemniku o pojemności 120ml, dzięki czemu świeca nie wietrzeje i pozwala długimi godzinami rozkoszować się jej cudownym aromatem.
Fani bardziej energetycznych, odżywczych zapachów docenią wysublimowany, urzekający zapach świecy sojowej z nutą ambry After hours. To świeże, a zarazem głębokie połączenie energetycznego zapachu grejpfrutów, nut morskich, głębi mchu dębowego, słodyczy ambry, osadzonych w drzewnych akordach bazy z drewna gwajakowego. To energetyczny, młodzieńczy zapach, który pobudza do działania, wprawia w dobry nastrój i wyzwala pokłady pozytywnej energii. Świeca wykonana jest w 100% z naturalnego wosku sojowego z dodatkiem wyselekcjonowanych olejków zapachowych, bez dodatku sztucznych barwników.
Przeczytaj również: Jak pachnie paczula?
Ambra to niezwykle elitarny, luksusowy zapach, łączący w sobie nuty słodyczy i akcenty morskie. Doceniana od starożytności, dziś w naturalnej postaci jest niezwykle drogocennym i trudno dostępnym surowcem. Dzięki postępowi technologii możemy cieszyć zmysły syntetycznie pozyskiwaną ambrą, nie szkodząc zarazem środowisku.
Leave a reply