Pomarańcza bergamotka to niezwykle aromatyczna, wonna roślina. Jak pachnie bergamotka? Orzeźwiające, lekkie, a zarazem słodkie nuty zapachowe bergamotki są cenione, zarówno w aromaterapii jak i w branży perfumeryjnej i kosmetycznej. Delikatny, kuszący, cytrusowy zapach tego egzotycznego owocu, nadaje lekkości bukietom zapachowym perfum, a w aromaterapii redukuje poziom stresu, poprawia nastrój i uspokaja.
Co to jest bergamotka?
Bergamotka to odmiana pomarańczy, wyglądem przypominająca nieco bardziej znane cytrusy, takie jak limonka i cytryna. Bergamotka przybiera kształt niewielkiego drzewka osiągającego maksymalnie do 5 metrów wysokości. Posiada wąskie liście oraz małe, słodko pachnące kwiaty w kolorze białym. Owoce bergamotki osiągają wielkość do 8 cm średnicy. Chociaż kształtem bergamotka przypomina pomarańczę, różni ją od niej skórka. Owoce te mają grubą, często pofałdowaną, żółtozieloną skórkę i jasnozielony miąższ.
Sam owoc ma wyraźnie gorzko-kwaśny smak, przez co nie spożywa się go na surowo. Powszechnie za to wykorzystuje się, zarówno wnętrze cytrusa, jak i jego skórkę ze względu na obecność intensywnych olejków eterycznych. Olejek z bergamotki uzyskuje się w wyniku tłoczenia na zimno skórki owoców, w których zawartych jest najwięcej związków odpowiedzialnych za przyjemny, świeży, cytrusowy zapach.
Jak pachnie bergamotka?
Zapach bergamotki kojarzony jest najczęściej z aromatyczną, mocną herbatą Earl Grey, która swój specyficzny zapach i aromat zawdzięcza właśnie tej niewielkiej, zielonej pomarańczy. Jako owoc bergamotka nie cieszy się dużym powodzeniem i na próżno szukać jej można w sklepach spożywczych, jednak produkowane z niej olejki eteryczne, aromaty czy herbaty cieszą się olbrzymią popularnością.
Wyraźna, energiczna i orzeźwiająca nuta zapachowa bergamotki doskonale komponuje się z innymi zapachami, dzięki czemu trudno dziś znaleźć wodę toaletową, która nie zawierałaby nuty pomarańczy bergamoty. Zdaniem ekspertów bergamotka wzmacnia nuty głowy każdej mieszanki zapachowej, jednocześnie dodaje charakteru i mocy całej aromatycznej kompozycji. Tę wonną właściwość wykorzystuje się powszechnie również w branży kosmetycznej, stosując orzeźwiający zapach olejku z bergamotki w produkcji mydeł, past do zębów i dezodorantów.
Zobacz też: Jak pachnie cedr?
Pochodzenie i odmiany bergamotki
Botanicy pomarańczę bergamotkę uważają za hybrydę gorzkiej pomarańczy (Citrus aurantium) i cytryny. Jej dokładne pochodzenie nie jest znane, z dużym prawdopodobieństwem uznaje się, że do Europy ten wdzięczny krzew trafił z Azji, a pierwotnie dziko występował w Indiach. Uważa się, że Europa zawdzięcza bergamotkę zaoceanicznym wyprawom Krzysztofa Kolumba, który natrafiwszy na nią na Wyspach Kanaryjskich, sprowadził ją do Włoch, gdzie zyskała ogromną popularność. Dziś to właśnie Włochy są głównym producentem bergamotki, 90% światowej produkcji pochodzi z włoskiego regionu Kalabrii. Geneza nazwy gatunku nie jest do końca jasna, najprawdopodobniej pochodzi od hiszpańskiego miasta Berga.
Właściwości bergamotki
Orzeźwiający, niezwykle rześki i energetyczny zapach bergamotki sprawił, że jest ona cennym źródłem olejków eterycznych. Związki eteryczne pozyskiwane są przede wszystkim ze skórki owoców bergamotki i znajdują dziś szerokie zastosowanie, przede wszystkim w aromaterapii. W tradycyjnej indyjskiej medycynie naturalnej zalecano olejek z bergamotki jako skuteczny środek na infekcje skórne – w walce z trądzikiem i wysypką.
Bergamotka była również uznanym lekiem przeciwbólowym, stosowanym na bóle gardła oraz infekcje pęcherza moczowego. Obecnie doceniany jest potencjał zewnętrznego stosowania ekstraktu w bergamotki w leczeniu łuszczycy, bielactwa oraz ochrony skóry przed pasożytami. Owoce bergamotki są bogatym źródłem wielu cennych składników, takich jak między innymi: sód, wapń, potas, fluor, cynk czy żelazo. To prawdziwa bomba witaminowa, łącząca w sobie witaminy z grupy A, B, i C oraz antyoksydanty. Sok i ekstrakt ze skórki bergamotki znalazły zastosowanie w branży spożywczej, szczególnie do aromatyzowania gotowych produktów, m.in. słodkich wypieków, słodyczy, herbaty Earl Grey.
Przeczytaj także: Jak pachnie Palo Santo?
Świece sojowe z nutą bergamotki
Dzięki esencjonalnym świecom sojowym z nutą bergamotki tym uwodzicielskim, słodkim zapachem można cieszyć się w zaciszu własnego domu. Doskonałą propozycją dla zwolenników subtelnych, kwiatowo-cytrusowych zapachów jest świeca sojowa z nutą bergamotki Love Elixir. To cudowna, błoga kompozycja, łącząca w sobie cytrusową świeżość bergamotki, kwiatową słodycz róży damasceńskiej, subtelne nuty neroli oraz rześkość żółtych mandarynek. Zapach świecy pieści zmysły, uwodzi i relaksuje.
Równie uwodzicielską i aromatyczną propozycją jest świeca sojowa z nutą bergamotki Aromatherapy No. 4. Ta propozycja to połączenie 100% olejków eterycznych z aromatycznej, rześkiej bergamotki, intensywnego bogactwa zapachu rozmarynu i kuszącej słodyczy lawendy. To wyrazista, słodka, a zarazem głęboka mieszanka zapachowa, która pomoże w relaksie i ukoi zmysły, wprawiając w doskonały nastrój. Wspaniale sprawdzi się po długim dniu, myślami przenosząc na kwitnącą, letnią łąkę, skąpaną w promieniach słońca.
Bergamotka, pomimo że nie nadaje się jako owoc do bezpośredniego spożycia, cieszy się dużą popularnością. Niezwykle wonne, aromatyczne olejki, pozyskiwane z tych niewielkich owoców, są ważnym składnikiem w produkcji perfum oraz w przemyśle spożywczym. Stosowany w aromaterapii olejek z bergamotki doskonale odpręża i poprawia nastrój.
Leave a reply