Olejek sandałowy to jeden z najdroższych i najbardziej pożądanych olejków eterycznych na świecie. Produkowany z orientalnego, egzotycznego drzewa sandałowego, zachwyca czarującym, zmysłowym aromatem. Jak pachnie drzewo sandałowe? Głębokie drzewne, orientalne nuty aromatycznego drzewa, inspirowały hinduskich mnichów i buddystów od wieków. Olejek sandałowy jest też jednym ważniejszych olejków wykorzystywanych w aromaterapii, przynoszących korzyści, zarówno fizyczne, jak i duchowe.
Co to jest drzewo sandałowe?
Pomimo że powszechnie znana jest nazwa drzewo sandałowe, w naturze sandałowiec spotykany jest również jako niewielki krzew. Drzewo sandałowca jest półpasożytnicze, co oznacza, że potrzebuje do życia innych roślin, z których korzeni czerpie niezbędne składniki odżywcze, nie wyniszczając jednak całkowicie swoich żywicieli. Współcześnie drzewo sandałowe występuje w dziewięciu odmianach, w kilku rejonach świata w Australii, Azji Południowo-Wschodniej oraz na wyspach Pacyfiku.
Zobacz także: Jak pachnie Eukaliptus?
Najpopularniejsze i powszechnie stosowane są gatunki białe i czerwone. Do pozyskania aromatycznych, wonnych olejków o zapachu drzewa sandałowego wykorzystuje się głównie esencję z białego sandałowca. Jest to również często stosowany składnik perfum z tą mocną, orientalną nutą. Czerwona odmiana na większą skalę jest wykorzystywana w kosmetyce, znajduje również zastosowanie w produkcji naturalnych barwników, takich jak henna oraz kosmetyków pielęgnacyjnych.
Jak pachnie drzewo sandałowe?
Zapach drzewa sandałowego to aromat typowo orientalny, intensywny, drzewny, który utrzymuje się zaskakująco długo, nie tracąc swoich wonnych walorów. Ta nietuzinkowa, oryginalna woń przywołuje na myśl zmysłowe ciepło, lekkość i miękkość. Pomimo ciepłego charakteru tej nuty zapachowej, woń sandałowca jest zarazem świeża i rześka. Nadaje temu bukietowi zapachowemu wrażenie wielowymiarowości. Już od wieków w Indiach drzewo sandałowe było wykorzystywane w doskonaleniu sztuki medytacji. Uważano, że jego zapach uspokaja umysł i otwiera na duchowy potencjał. Drzewo sandałowe i pozyskiwany z niego wonny olejek w Indiach, miały również duże znaczenie w życiu religijnym.
Pochodzenie i odmiany drzewa sandałowego
Drzewo sandałowe to bardzo ogólna nazwa, która może odnosić się do wielu gatunków botanicznych, choć najczęściej służy do potocznego określenia sandałowca białego (Sandalum album). Jest to gatunek półpasożytniczy, występujący powszechnie na obszarze Indii, Nepalu, Bangladeszu i Pakistanu. W stanie dzikim występuje na suchych terenach krajów tropikalnych i dorasta do wysokości maksymalnie 9-10 metrów. Obecnie prym w produkcji olejku z drzewa sandałowego wiodą Indie, zapewniając aż 90% światowej produkcji.
W odpowiedzi na olbrzymie zapotrzebowanie przemysłu perfumeryjnego zakładane są wciąż nowe plantacje sandałowców, niestety jest to długi, wieloletni proces. Drzewo, z którego można pozyskać pożądaną, aromatyczną esencję, musi mieć minimum 40 lat, aby jego korzenie były odpowiednio dojrzałe i by można było uzyskać olejek sandałowy. Wykarczowane korzenie rozdrabnia się na kawałki i poddaje destylacji parą.
Właściwości drzewa sandałowego
Przede wszystkim olejkowi sandałowemu, stosowanemu w aromaterapii, przypisuje się zdolność wyostrzania uwagi i intelektualnej aktywności. To tę właściwość odkryli i wykorzystywali Indyjscy mnisi, pogłębiając sztukę medytacji. Olejek sandałowy przynosi poczucie harmonii i wewnętrznego spokoju, nie wywołując jednocześnie niepożądanej senności i ospałości.
Przeczytaj więcej: Jak pachnie Ambra?
W medycynie naturalnej od wieków wykorzystywano ekstrakt z sandałowca do leczenia infekcji układu moczowego oraz dróg oddechowych – skutecznie likwiduje on baterie i wirusy, odpowiedzialne za stan zapalny. Ma również działanie moczopędne i przeciwkaszlowe. Związki eteryczne zawarte w olejku sandałowym mają właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe. Wonny olejek sandałowy jest jednym również silnym afrodyzjakiem i ma znaczący wpływ na wzmacnianie libido.
Świece sojowe z nutą drzewa sandałowego
Dzięki naturalnym świecom z dodatkiem drzewa sandałowego, tym uwodzicielskim, zmysłowym zapachem można cieszyć się każdego dnia. Orientalne, drzewne nuty tworzące olejek sandałowy połączono w świecy sojowej Fresh beginning z odżywczym, słodkim zapachem wiosennych kwiatów, naturalną paczulą i ostro-żywiczną nutą białego cedru. To świeże, orzeźwiające połączenie, zmysłowa podróż do letniego, skąpanego słońcem sadu, pełnego kwitnących kwiatów, wonnych drzew, świeżej żywicy spływającej z gałązek. To nietuzinkowe połączenie wonnych aromatów poprawi nastrój, doda energii i na nowo zmotywuje do działania.
Fani naturalnych, leśnych zapachów pokochają aromatyczną propozycję, jaką jest świeca sojowa z nutą drzewa sandałowego Into the Woods. To wonna, tajemnicza mieszanka zapachowa, łącząca w sobie świeżość lasu iglastego, słodycz żywicy, soczystość zielonego mchu i drzewny aromat olejku sandałowego. Dzięki tej intensywnej, głębokiej mieszance, nawet w biurze w centrum miasta można poczuć się jak podczas wędrówki po zapomnianych, leśnych ścieżkach.
Drzewo sandałowe to długoletnia, wonna roślina, słynąca na całym świecie z esencjonalnego, wonnego olejku. Wachlarz właściwości, jakimi cechuje się olejek sandałowy, sprawia, że jest on niezwykle popularny w aromaterapii, medytacji, ale również ceniony w branży perfumeryjnej i kosmetycznej. Jego dobroczynne właściwości docenia również medycyna naturalna.
Leave a reply