Świece naturalne to świece wykonane w 100% z naturalnych, nie przetwarzanych, nie poddawanych procesom chemicznym wosków.
Historia świec naturalnych
Pierwszym naturalnym woskiem, jaki ludzkość wykorzystywała do produkcji świec jest wosk pszczeli. Uzyskuje się go najczęściej przez przetapianie wysłużonych pszczelich plastrów, pochodzących z ula.
Pszczeli wosk jest drogi. Nie tylko ze względu na trudną metodę pozyskiwania, ale także dzięki swoim właściwościom. Podczas spalania emituje on do atmosfery jony ujemne. Dzięki temu powietrze w okolicy palącej się świecy, oczyszczane jest w sposób naturalny. Podczas spalania uwalnia charakterystyczny słodkawy zapach.
Jest także bardzo ekonomiczny. Gdyby porównać świece tej samej objętości, produkowane z różnych typów materiałów, świeca z wosku pszczelego będzie paliła się najdłużej. Będzie to czas do 3 razy dłuższy niż w przypadku świecy parafinowej i do 2 razy dłuższy w porównaniu ze świecą sojową.
Kupując świece z wosku pszczelego należy zwracać uwagę na ich skład, który powinien być podany na etykiecie. Często świece z wosku pszczelego mogą posiadać domieszkę szkodliwej dla zdrowia parafiny. Producenci, którzy wykonali swoje świece tylko i wyłącznie z wosku pszczelego, najczęściej umieszczają informację, że wyprodukowano ją w 100% z tego właśnie wosku.
Woski naturalne – roślinne
Kolejnymi naturalnymi woskami są woski pochodzenia roślinnego. Do ich wytworzenia wykorzystuje się różne rośliny. Wosk może być m.in. sojowy, palmowy, kokosowy, rzepakowy. Woski te powstają poprzez utwardzenie olejów roślinnych. Ich cechą wyróżniającą jest topnienie w niskich temperaturach.
Najniższą temperaturę topnienia posiada wosk kokosowy. Już w temperaturze nieco powyżej 25°C zaczyna się on powoli rozpuszczać, co można zobaczyć na powierzchni świecy w postaci pojawiających się kropli wosku. Cecha ta pozwala na sprawdzenie „gołym okiem”, że produkt jest w pełni wykonany z wosku kokosowego. Cechą charakterystyczną wosku palmowego jest natomiast jego struktura, którą można określić jako kryształową i mieniącą się. Ogólnie woski roślinne w przeważającej ilości są produktem miękkim, dlatego świece z nich produkowane, zamykane są najczęściej w szklanych słoiczkach i słojach.
Świece naturalne i ich właściwości
Świece naturalne z wosków roślinnych posiadają kilka wyróżniających je cech, dzięki którym są coraz bardziej popularne. Pierwsza, najważniejsza zaleta tych świec, to ich całkowita neutralność względem zdrowia ludzkiego i zwierząt domowych.
Przy spalaniu wosków roślinnych nie są uwalniane do atmosfery żadne szkodliwe substancje. Same tworzywo świecy jest całkowicie biodegradowalnym źródłem energii. Jest miękkie i nie kruszy się. Świece z wosków roślinnych palą się ciepłym, żółtym światłem. Wypalają się równo i czysto – prawie wcale nie kopcą, zwłaszcza wtedy, jeśli nie stawiamy świecy w przeciągu.
Są również bardziej ekonomiczne, ponieważ palą się dłużej niż najpopularniejsze, ale niestety szkodliwe dla zdrowia, świece parafinowe. Do wytarcia wosku roślinnego wystarczy miękka szmatka i woda z mydłem.
Świece naturalne z wosków roślinnych można barwić na różne kolory, ponieważ struktura wosku doskonale się do tego nadaje. Kompozycje zapachowe i aromaty również bardzo dobrze mieszają się z woskiem, a podczas palenia łatwo przedostają się do otoczenia.
Warto tutaj wspomnieć, że wosk kokosowy posiada swój charakterystyczny zapach, który może być wyczuwalny w aromatach dodawanych do świecy. Wosk sojowy czy rzepakowy jest natomiast całkowicie pozbawiony naturalnego zapachu. W świecach naturalnych zapachowych produkowanych z wosków sojowego i rzepakowego nie wyczujemy zatem nuty samych roślin, tylko czyste aromaty dodane przez producenta świecy.
W świecach naturalnych bardzo ważny jest jeszcze jeden element, jakim jest knot świecy. Aby świecę można było uznać za naturalną, powinien on być wykonany w całości z bawełny, bez żadnych innych dodatków.
Leave a reply