Z tego wpisu dowiesz się się skąd powstał pomysł na świece wegańskie. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie wprowadzenie do historii weganizmu i wegetarianizmu, z którym możesz się poniżej zapoznać.
Wegetarianizm a weganizm – skąd się to wzięło?
Początki wegetarianizmu i weganizmu sięgają czasów starożytnych. Niedawno opisane zostały postawy filozoficzne leżące u podstaw orfizmu – nurtu religijnego w Starożytnej Grecji, który widział wegetarianizm, jako sposób na oczyszczenie i odkupienie grzechów. Były to europejskie początki wegetarianizmu – pierwsze, o których wiemy, że istniały.
W tym samym czasie na kontynencie azjatyckim powstawały niezależne od greckich nurty religijne na gruncie wegetarianizmu. Około VI w. p.n.e. w Indiach powstał dżinizm. Za twórcę tej religii uważany jest żyjący w VIII w. p.n.e. Parśwa. Jednak zbiór zasad regulujący życie wyznawców dżinizmu oraz reformę religii stworzył Wardhaman Mahawira, żyjący mniej więcej współcześnie Buddzie – na przełomie V i VI w. p.n.e.
> Świece wegańskie znajdziesz w naszej ofercie – wybierz, która świeca sojowa odpowiada Twoim zmysłom.
Nie zawsze tak było…
Dźiniści podobnie, jak greccy orficy wierzą w wędrówkę wcieleń, zwaną w dźinizmie samsara oraz w możliwość wyzwolenia i wyjścia poza krąg samsary. Wśród podstawowych zasad wyznawców tej religii znajduje się „ahinsa”, co można przetłumaczyć jako niekrzywdzenie, niestosowanie przemocy. Zasada ta występuje także w buddyzmie i hinduizmie. Nakazuje ona poszanowanie wszelkiego istniejącego życia. Wyznając tę zasadę nie wolno zabijać ani okaleczać żadnych istot żywych – ludzi i zwierząt. Dźiniści stosują ją także w stosunku do roślin i Ziemi. Wg ahinsy dopuszczone jest tylko działanie w samoobronie, na co dzień należy unikać przemocy zarówno słownej, jak i fizycznej.
Sprawdź także: świeca sojowa z paczulą
Jak widzimy dżinizm idzie znacznie dalej w swej radykalności niż weganizm i rozszerza ochronę istot żywych także na rośliny. Weganie wyrzekają się tylko przedmiotów powstałych przy udziale zwierząt. Co ciekawe, w religiach azjatyckich zasada nazywana „ahinsa” przetrwała przez tysiąclecia, istniała też przez cały czas od początków religii. W kulturze Zachodu, orficki wegetarianizm przepadł w mrokach dziejów średniowiecza wraz z upadkiem Starożytności. Chociaż były wyjątkowe jednostki w dziejach Europy, jak np. Leonardo da Vinci, który nie spożywał mięsa już od młodości, wegetarianizm, jako idea i styl życia pojawiły się na naszym kontynencie dopiero w XVIII w.
Świece wegańskie – skąd w ogóle taka potrzeba?
Jak więc wynika z powyższego, wegetarianizm nie jest nowoczesną formą filozofii życia. Ma on znacznie głębsze korzenie, a wyzwania wiążące się z wdrażaniem go w życie, ludzkość podejmowała w znacznie trudniejszych czasach niż nasze. Dzisiaj moglibyśmy powiedzieć, że nadarzyły się wreszcie w historii ludzkości odpowiednie warunki, aby można było żyć w zgodzie z zasadami poszanowania życia istot żywych. Może to też mieć dzisiaj miejsce na szeroką skalę.
W takiej wizji ludzkości, gdzie przeszłość splata się wyraźnie z teraźniejszością, nikogo nie będą dziwić takie produkty, jak świece wegańskie. A właściwie potrzeba istnienia takich produktów i potrzeba ich nabywania. Świece wegańskie to nowoczesne ucieleśnienie starożytnych idei.
Kiedy można produkować i używać przedmioty bez wykorzystywania zwierząt i staje się to coraz bardziej naturalne, opłacalne i potrzebne, rodzi się pytanie po co korzystać z materiałów pochodzenia zwierzęcego. Zadaje sobie to pytanie coraz więcej ludzi. Kiedy ludzie ci mają wybór, coraz więcej osób świadomie wybiera produkty wegańskie. Świece wegańskie nie dość, że są zdrowe, ekologiczne, w pełni naturalne, to jeszcze za ich wyborem przemawia cena. Są tańsze od innych naturalnych i ekologicznych, ale niewegańskich świec – z wosku pszczelego.
Polecam Ci także sprawdzić naszą ofertę świec sojowych:
- świeca sojowa z ambrą,
- świeca sojowa z jaśminem,
- świeca sojowa z miętą,
- świeca sojowa z kwiatem pomarańczy.
- nasze świece znajdziesz także w zestawach prezentowych Miabox.
Leave a reply