Aromaterapia – jak to się zaczęło?
Aromaterapia należy do metod medycyny alternatywnej. Polega na stosowaniu aromatycznych olejków roślinnych. Ma to na celu wywołanie fizjologicznych i emocjonalnych zmian.
Aromaterapia była stosowana już w Starożytności, jednak sam termin związany jest z osobą francuskiego chemika René-Maurice Gattefossé. Stworzył on to słowo w I połowie XX w. Następnie przeniknęło ono do wszystkich języków świata. Aromatyczne olejki roślinne stosowane były od tysiącleci, głównie w dziedzinie perfumeryjnej i kosmetycznej, ale także w lecznictwie. Wyciągi z roślin powszechnie uznawane były za lekarstwa. Dopiero później nauka potwierdziła ich działanie zdrowotne.
O czym pamiętać przy aromaterapii?
Stosując aromaterapię należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Po pierwsze trzeba pamiętać, aby nigdy nie połykać olejków roślinnych. Po drugie nie wolno nakładać olejków na skórę w postaci nierozcieńczonej. Po trzecie, będąc w ciąży lub chorując na padaczkę czy nadciśnienie, zawsze trzeba skonsultować z lekarzem stosowanie jakiegokolwiek aromatycznego olejku roślinnego.
Olejki eteryczne uzyskuje się z roślin za pomocą destylacji parowej bądź wodnej. Powstały w ten sposób olej jest silnie skoncentrowany. Z tego powodu wszystkie olejki eteryczne należy stosować bardzo oszczędnie. Tylko jedna lub kilka kropli naraz. Zawsze też należy rozcieńczać olejki przed użyciem w innej substancji. Najczęściej stosuje się w tym celu olej do masażu, czyli tłoczony na zimno olej roślinny. Może być to również krem bezzapachowy, a jego bazą nie może być olej mineralny. Olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie, jeśli nie zostaną wcześniej zmieszane ze środkiem dyspergującym.
Różne zapachy i składniki olejków roślinnych mogą wpływać na różne zachowania emocjonalne, a także reakcje fizjologiczne. Można je stosować na kilka sposobów. Często dodaje się je do nawilżaczy powietrza, specjalnych kominków aromaterapeutycznych czy też do kąpieli. Innym sposobem zastosowania aromaterapii jest dodanie niewielkiej ilości olejku eterycznego do olejku stosowanego do masażu i wykorzystanie go podczas zabiegu.
Popularne olejki eteryczne
Aromaterapia związana jest z pewnym doświadczeniem kultur, pochodzących z różnych kontynentów. W czasie istnienia cywilizacji badane były różne rośliny i ich wpływ na człowieka. W dzisiejszych czasach jesteśmy bogatsi o doświadczenia naukowe, których wyniki mogły potwierdzić lub nie, właściwości lecznicze wielu znanych ludzkości roślin. Wiele z tych roślin wciąż jest badanych i każdy dzień przynosi nową wiedzę na temat związków chemicznych w nich zawartych.
Powszechnie znane są następujące rośliny, z których ekstrahowane są olejki aromatyczne, a ich stosowanie zaleca się w odpowiednich objawach chorobowych:
- olejek cynamonowy – uśmierza ból, goi skórę, pomaga leczyć zatoki;
- olejek lemongrasowy, inaczej olejek z trawy cytrynowej – działa przeciwgorączkowo, przeciwbakteryjnie i antyseptycznie;
- olejek pomarańczowy – poprawia nastrój i uspokaja, działa tonizująco;
- olejek cytrynowy – pomaga w leczeniu górnych dróg oddechowych, wpływa na stan skóry i paznokci;
- olejek lawendowy – ułatwia zasypianie, działa przeciwbakteryjnie;
- olejek eukaliptusowy – łagodzi przebieg infekcji górnych dróg oddechowych, działa bakteriobójczo;
- mięta – pomaga w dolegliwościach związanych z zaburzeniami trawienia;
- bergamotka – działa przeciwzapalnie i przeciwdepresyjnie;
- rozmaryn – łagodzi bóle mięśni, pobudza umysł;
- grapefruit – hamuje apetyt, poprawia wygląd skóry;
- patchouli – łagodzi skutki ugryzienia przez insekty i węże, poprawia nastrój;
- geranium – posiada właściwości gojące, antybakteryjne i uspokajające;
- drzewo sandałowe – łagodzi stany lękowe i napięcie nerwowe;
- drzewo herbaciane – pomaga w problemach z oddychaniem, działa przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie;
- wanilia – ułatwia zasypianie, łagodzi dolegliwości związane z miesiączkowaniem i menopauzą;
- róża – łagodzi bóle migrenowe oraz dolegliwości związane z menstruacją.