Czym są świece z naturalnego wosku? Wosk naturalny to różnorodne związki organiczne, stanowiące mieszaniny w głównej mierze estrów wyższych alkoholi alifatycznych z wyższymi kwasami tłuszczowymi, a także alkoholi i kwasów tłuszczowych oraz węglowodorów. Ich cechy główne wyróżniają je spośród innych substancji organicznych. Woski naturalne to substancje stałe, które pod wpływem ogrzewania przechodzą najpierw w stan plastyczny, a następnie w ciecz o małej lepkości.
Znane są trzy rodzaje wosków naturalnych. Pierwsze są pochodzenia zwierzęcego. Wytwarzają je ptaki, ssaki, a także pszczoły robotnice. Zaliczymy do tej grupy m.in. lanolinę oraz wosk pszczeli.
Innymi naturalnymi woskami są woski roślinne, wytwarzane w kutykuli, inaczej nabłonku roślin. Trzecim rodzajem wosków naturalnych są woski mineralne, do których należą wosk ziemny oraz tzw. wosk montanowy, otrzymywany w wyniku ekstrakcji węgli brunatnych, łupków bitumicznych i torfów.
Czym są świece z naturalnego wosku?
Kiedy mówimy świece z naturalnego wosku, mamy na myśli świece wykonane z jednego konkretnego rodzaju wosku, a mianowicie świece z wosku pszczelego. Wosk pszczeli jest wydzieliną gruczołów pszczół miodnych, a właściwie jednej ich konkretnej grupy, zamieszkującej ul, czyli robotnic, zwanych woszczarkami. Wosk służy pszczołom do wielu celów. Budują one z niego plastry i mateczniki. Posługują się nim również do zasklepiania komórek z miodem i czerwiem. Także uszczelniają woskiem swe gniazda.
Zobacz: Czym są naturalne świece zapachowe?
Wosk pszczeli jest mieszaniną kwasów tłuszczowych takich, jak kwas palmitynowy, cerotynowy, melisowy; hydroksykwasów; wyższych alkoholi – cerylowego, mirycylowego; estrów oraz węglowodorów.
Stałe składniki wosku to takie substancje, jak propolis, pyłek kwiatowy, biopierwiastki i laktony. Substancje zapachowe występujące w wosku to estry kwasu octowego, walerianowego, masłowego. Estry i beta-karoten odpowiadają za przeciwzapalne i odnawiające właściwości wosku. Żółty barwnik wosku stanowi chryzyna występująca w pszczelim pyłku. Dzięki niej wosk ma właściwości antybiotyczne.
Świece z naturalnego wosku pszczelego lub sojowego
Aby wyprodukować jeden kilogram wosku, pszczoły muszą zużyć około czterech kilogramów miodu. Temperatura topnienia wosku zawiera się w przedziale od 62°C do 72°C. Jeśli chodzi o procentowy skład pierwiastków, budujących wosk, przypada on w 73,3% dla węgla, 13,2% dla wodoru i 7,5% dla tlenu. Poszczególne związki zbudowane z tych pierwiastków nie mają wartości stałej w danej partii wosku i zależą od wielu czynników.
Przeczytaj także: Świece ozdobne – czym kierować się przy wyborze
Pszczela rodzina jest w stanie wyprodukować w jednym sezonie od 2 do 3 kilogramów wosku. Życie pszczelej rodziny odbywa się w plastrach, z których jest zbudowane ich gniazdo. W plastrach wychowywane są dzieci oraz gromadzone są zapasy miodu. Wybudowanie nowego plastra zajmuje pszczołom 45 dni.
Z powyżej wspomnianych powodów, wosk pszczeli nigdy nie był i nie jest towarem tanim. Biorąc pod uwagę jego lecznicze właściwości, świece z niego wyprodukowane, znacząco zyskują na wartości, w porównaniu z innymi materiałami, przeznaczanymi na produkcję świec.
Czym wyróżniają się świece naturalnego wosku pszczeli?
Świece z naturalnego wosku pszczelego podczas palenia uwalniają do otoczenia bardzo przyjemny, kwiatowy, nieco orzeźwiający zapach. Świece sojowe, to ekologiczne rozwiązanie – ich atutem jest brak dymienia, czy też inaczej kopcenia. Wpływ na otoczenie jest bardzo pozytywny, ponieważ palące się świece z wosku naturalnego neutralizują szkodliwe promieniowanie urządzeń elektronicznych i elektrycznych.
Świece z naturalnego wosku eliminują z powietrza alergeny, w związku z czym polecane są osobom chorym na astmę. U osób chorujących na choroby górnych dróg oddechowych także mogą korzystnie wpływać na stan zdrowia. Kolejna zaleta to neutralizacja brzydkich zapachów, np. zapachu nikotyny.