Świece ekologiczne
Aby zrozumieć czym są świece ekologiczne, przywołajmy na początek dokładną definicję ekologii. Ekologia jest nauką o strukturze i funkcjonowaniu przyrody. Jej nazwa pochodzi od 2 greckich słów „oίκoς” – „dom” oraz „λογοϛ” – „nauka”.
Dziedziną badań ekologii jest odkrywanie oddziaływań pomiędzy organizmami żywymi a środowiskiem, w którym egzystują, a także badanie oddziaływań między strukturą ekosystemów.
Poza naukowym znaczeniem terminu „ekologia” istnieją jeszcze szersze tłumaczenia tego pojęcia w zakresie filozofii oraz etyki (głównie chodzi o jeden z kierunków etyki – utylitaryzm).
Przeczytaj też: Dlaczego naturalne świece zapachowe i sojowe?
Określenia ekologii w tych znaczeniach są jednak często bardzo mało precyzyjne i mają więcej wspólnego z nauką o ochronie środowiska – sozologią, bądź filozofią ekologiczną – ekozofią. Wydaje się, że pojęcie „świece ekologiczne” należy do tych właśnie nurtów filozoficznych związanych z ekologią, które kierują się perspektywą ekocentryczną lub biocentryczną, a także z dbaniem o środowisko naturalne Ziemi.
Świece ekologiczne z wosku sojowego
Aby produkt spełniał powyższe wymagania nauk i nurtów związanych z ekologią, powinien przede wszystkim nie szkodzić na żaden element ekosystemu planety. Zaczynając od atmosfery ziemskiej, idąc dalej poprzez środowisko naturalne, na zdrowiu i życiu organizmów zamieszkujących Ziemię kończąc.
Zobacz również: Czym są świece z naturalnego wosku?
Jako pierwsze wypadałoby omówić świece najbardziej popularne i niedrogie, jakimi są świece parafinowe.
Czy są to świece ekologiczne? Dyskwalifikuje je już na samym początku tworzywo, z jakiego są wykonane. Parafina jest pochodną ropy naftowej – naturalnego bogactwa Ziemi. Jeśli ktoś jest ekologiem, zazwyczaj nie popiera eksploatacji tych dóbr i grabieży planety, a także przyszłych ludzkich pokoleń.
Drugim czynnikiem, nie pozwalającym świecom parafinowym nazywać się ekologicznymi, jest ich szkodliwy wpływ na środowisko oraz na zdrowie ludzi i zwierząt. Podczas spalanie parafina wydziela bowiem do atmosfery dużo dwutlenku węgla oraz substancje rakotwórcze, jak np. benzen czy toluen.
Naturalne świece sojowe
Następnie zajmiemy się świecami stearynowymi. Stearyna to mieszanka kwasów tłuszczowych nasyconych (palmitynowy i stearynowy) z małą domieszką kwasów tłuszczowych nienasyconych. Może być produkowana z tłuszczów zwierzęcych.
Najwięcej kwasu stearynowego posiadają tłuszcze wołowe. Stearyna może też być produkowana z tłuszczów roślinnych, np. z oleju palmowego. W przypadku świec stearynowych problemem jest zazwyczaj źródło pochodzenia stearyny, ponieważ producenci przeważnie nie umieszczają takich informacji na etykietach.
Kupując takie świece nie mamy pewności czy produkowane są z tłuszczów zwierzęcych czy tłuszczów roślinnych. Tak więc sprawa ekologiczności świec stearynowych pozostaje często zagadką nie do rozwiązania dla zwykłego konsumenta.
Które świece są ekologiczne?
Naturalnymi świecami, cieszącymi się od wieków niezaprzeczalną popularnością, są natomiast świece z wosku pszczelego lub wosku sojowego.
Jest to produkt całkowicie obojętny dla środowiska naturalnego Ziemi, w całości biodegradowalny, bardzo często pochodzący z ekologicznych hodowli pszczół. Jeśli tylko nie jesteśmy weganami, możemy te świece uznać za całkowicie ekologiczne.
Innymi zaletami świec z wosku pszczelego są: ich długość palenia – palą się do trzech razy dłużej niż świece parafinowe, brak szkodliwych substancji wydzielanych do otoczenia podczas spalania oraz brak brzydkiego zapachu. Wadą jest głównie cena. Zawsze był to produkt luksusowy i drogi.
Pozostały nam jeszcze do omówienia ekologiczne, naturalne świece z wosków roślinnych. Niewątpliwie są to świece ekologiczne. Mogą być produkowane z różnego rodzaju olejów roślinnych, utwardzonych do postaci wosku. M.in. są to woski: palmowy, kokosowy, rzepakowy i sojowy.
Najbardziej neutralny pod względem zapachu jest wosk sojowy. Można z niego produkować idealne, nie zabarwione obcymi nutami, zapachowe świece sojowe. Cechą charakterystyczną wosków roślinnych jest ich niska temperatura topnienia, dłuższy czas palenia w porównaniu do świec parafinowych i krótszy w porównaniu do świec z wosku pszczelego.
Wosk można łatwo usunąć, za pomocą wody z mydłem. Nie uwalniane są do otoczenia żadne szkodliwe substancje. Świece te są też całkowicie neutralne w stosunku do zdrowia ludzkiego oraz zwierzęcego.