Cedr to rozłożyste drzewo iglaste, które w Europie spotkać można w klimacie śródziemnomorskim. Jak pachnie cedr? Aromatyczny, wonny olejek cedrowy, pozyskiwany z szyszek i drewna cedrowego, z powodzeniem wykorzystywany jest do produkcji perfum oraz kosmetyków. Bukiet kwiatowy cedru łączy w sobie intensywne drewno-korzenne, aromaty żywiczne i słodkie.
Co to jest cedr?
Cedr (Cedrus Trew) to rodzaj długowiecznych drzew iglastych z rodziny sosnowatych. W zależności od ujęcia systematycznego, wyróżnia się od dwóch do czterech gatunków. Najpopularniejszymi są cedr libański i cedr himalajski. W sprzyjających warunkach cedr żyje nawet 550 lat, osiągając przy tym wielkość od 40 do 60 metrów.
Drzewa cedrowe mają szerokie i rozłożyste gałęzie, a także wiecznie zielone igły, które osiągają długość do 60 milimetrów. Szyszki cedru mają walcowaty kształt i osiągają długość do 13 centymetrów. Cedry naturalnie występują w rejonach górskich Afryki Północnej i Azji Zachodniej. Cedry są źródłem bardzo cenionego, ekskluzywnego drewna, wykorzystywanego w branży meblarskiej. Sadzone są również jako drzewa ozdobne. Wonny i aromatyczny olejek cedrowy uzyskuje się z drewna, trocin, wiórów oraz – przede wszystkim szyszek. metodą destylacji parą wodną. Posiada on słodki, drzewny, żywiczny, balsamiczny zapach.
Jak pachnie cedr?
Wonny olejek cedrowy uzyskiwany z drewna cedrowego jest jednym z najstarszych i niezwykle popularnych składników, używanych w perfumiarstwie. Jak pachnie cedr? Drewno cedrowe cechuje się charakterystyczną, dominującą, drzewną, ostro-żywiczną wonią, która z powodzeniem używana jest jako nuta bazowa wielu znanych perfum.
Przeczytaj również: Jak pachnie frezja?
Olejek jest też stosowany w branży kosmetycznej do perfumowania kremów, balsamów i mydeł oraz jako utrwalacz bardziej ulotnych kompozycji zapachowych (np. kwiatowych). Aromatyczny, leśno żywiczny olejek cedrowy jest również ceniony w aromaterapii. Esencja z drzewa cedrowego bardzo korzystnie wpływa na samopoczucie oraz rozluźnia napięcia nerwowe. Aromaterapia z zastosowaniem cedru jest jak spacer po leśnej ścieżce, w słoneczne popołudnie. Odświeża, relaksuje, pachnie mchem, drzewami i słońcem.
Pochodzenie i odmiany cedru
Cedr w starożytności określany był mianem boskiego drzewa. Drzewo cedrowe znane i cenione jest już od tysięcy lat, na co wskazują wykopaliska archeologiczne. Ze względu na jego właściwości było używane do wyrobu ozdobnych mebli, instrumentów muzycznych i drobnych przedmiotów użytku codziennego. Pierwotnie cedry występowały bardzo licznie w Himalajach i regionie śródziemnomorskim.
Drzewa cedrowe występują wysoko nad poziomem morza, między innymi w górach Azji, na Cyprze, w Afryce. Popularne są również na zachodzie Europy, w krajach śródziemnomorskich i nad Morzem Czarnym. Masowa wycinka cedrów na potrzeby produkcji meblarskiej oraz wskutek rozwoju rolnictwa sprawiła, że te elitarne drzewa stały się gatunkiem zagrożonym.
Zależnie od obszaru występowania, wyróżnia się dwa gatunki. Pierwszym gatunkiem jest cedr libański, w którym wyróżniamy cedr libański typowy, cedr libański atlaski, cedr libański stenocoma, oraz cedr libański cypryjski. Drugim gatunkiem jest cedr himalajski, w którym wyróżniamy między innymi cedrus deodara Karl Fush, cedrus deodara Paktia oraz wiele innych rosnących od Pakistanu aż do podnóża Himalajów.
Właściwości cedru
Aromatyczny olejek cedrowy jest jednym z najczęściej stosowanych olejków do aromatyzacji pomieszczeń. To odświeżający, typowo drzewny zapach subtelnie wspierany słodkimi akordami, przez co jest niezwykle delikatny w odbiorze i energetyzujący. Esencja z drzewa cedrowego bardzo korzystnie wpływa na samopoczucie, rozluźniając napięcia nerwowe.
Przeczytaj również: Jak pachnie eukaliptus?
Dzięki temu ma korzystne działanie na układ nerwowy, przynosząc ulgę w stresie i stanach lękowych. Sprawdza się w walce z bezsennością, likwiduje również bóle głowy. Działanie przeciwzapalne i rozkurczowe sprawia, iż cedr jest znakomitym środkiem do leczenia stanów zapalnych dróg oddechowych. Przynosi ulgę przy przeziębieniu, nieżycie nosa, uciążliwym kaszlu, zapaleniu oskrzeli i zapaleniu zatok. Ważną cechą cedru jest również regulacja za jego sprawą produkcji sebum przez skórę, dzięki czemu eliminuje on bakterie odpowiedzialne między innymi za powstawanie trądziku. Ta właściwość jest doceniana także podczas leczenia zmian skórnych, takich jak egzema oraz łojotokowe zapalenie skóry.
Świece sojowe z nutą cedru
Za pomocą świec sojowych z nutą cedru, tym wyrafinowanym, intensywnym drzewno-żywicznym zapachem, można cieszyć się nawet w głośnym biurze w centrum miasta. The Boss to odważna, intensywna świeca sojowa z nutą cedru. Łączy w sobie zdecydowanie i stanowczość nut drzewnych, korzenne aromaty drzewa sandałowego, subtelną pikanterię geranium, wonne goździki, piżmo i energetyzujący aromat soczystych, świeżych owoców. To propozycja dla miłośników wytrawnych, intensywnych bukietów zapachowych. Świeca sojowa z nutą cedru wyprodukowana została z ekologicznych składników. Zawarto w niej 100% wosku sojowego, naturalne olejki zapachowe i eteryczne, bez dodatku sztucznych barwników, flatanów i ołowiu.
Cedr to piękne, długowieczne drzewo, którego bogaty szereg właściwości, doceniano już w starożytności. Wykorzystywany głównie w produkcji ekskluzywnych mebli oraz dodatków, jest niezwykle cennym surowcem. Dobroczynne działanie olejku cedrowego sprawiło, że jest on ważny również w medycynie naturalnej oraz aromaterapii.
Leave a reply