Frezja to ważny składnik niemalże każdej kompozycji perfum kwiatowych i owocowych. Jak pachnie frezja? Jej uwodzicielska słodycz, świeżość i subtelne, kwiatowe nuty są uwielbiane przez botaników i ogrodników, pomimo trudności w uprawie i kapryśności tej rośliny. Frezje wykorzystywane jako nuta zapachowa perfum, pachną latem, beztroską i słońcem.
Co to jest frezja?
Frezja ogrodowa to roślina cebulowa, niezimująca w gruncie, pierwotnie występująca dziko w południowej Afryce. Frezja osiąga około 30-45 cm wysokości. Łodyga kwiatowa jest powyginana a jej liście wąskie, mieczowate, o ciemnozielonym kolorze. Bulwy frezji są jasnobrązowe, podłużne, niewielkich rozmiarów.
Są to rośliny dość wymagające w uprawie, źle znoszą przymrozki, szczególnie dobrze radzą sobie natomiast w miejscach mocno nasłonecznionych, gdzie kwitną obficie, zachwycając feerią barw. Cebule frezji należy wysadzać do gruntu wiosną, tuż po pierwszych przymrozkach, okres kwitnienia kwiatów wtedy przypada od lipca do sierpnia. Kwiaty hodowane w warunkach szklarniowych mogą kwitnąć nawet przez cały rok.
Kwiaty frezji są niezwykle dekoracyjne, mają dzwonkowaty kształt i słodki, kwiatowy aromat. Kolor kwiatów kwitnącej frezji zależy od jej odmiany i może być biały, żółty, różowy, czerwony, pomarańczowy, liliowy lub fioletowy. Intensywność nasycenia kolorów frezji sprawia, że jest ona ceniona przez florystów. Uprawiana masowo w szklarniach na kwiat cięty, zdobi bukiety ślubne oraz inne kompozycje kwiatowe.
Jak pachnie frezja ?
Frezje zdobią letnie, kwietne ogrody, wyrazistymi, kolorowymi kwiatami. Urzekają nie tylko bajkowym, malowniczym wyglądem, ale również intensywnym, kwiatowym aromatem. Jak pachnie frezja? To jeden z zapachów, który nieodłącznie kojarzony jest z wakacjami.
Przeczytaj również: Jak pachnie ambra?
Kwitnące frezje to zapach lata, słodycz kwiatowego ogrodu, beztroska dziecięcych wakacji. Zapach frezji działa kojąco, doskonale odpręża i relaksuje. Doceniają to również producenci perfum, którzy świeże, kwiatowe nuty frezji bardzo często wykorzystują w subtelnych, uwodzicielskich, kobiecych zapachach perfum. Zapach frezji w perfumiarstwie powstaje za sprawą aromatycznego olejku z frezji. Otrzymywany jest w wyniku destylacji roślin z parą wodną lub metodą ekstrakcji w lotnych rozpuszczalnikach.
Z płynnej esencji frezji korzysta również branża kosmetyczna, wykorzystując słodki, kwiatowy aromat w balsamach, świecach, kremach, szamponach i mydłach.
Pochodzenie i odmiany frezji
Piękne frezje wywodzą się z południowej Afryki, a konkretnie z Przylądka Dobrej Nadziei, przez co bywają również nazywane kapsztadzką konwalią. Nazwa frezja powstała w 1830 roku i została nadana przez Christiana Ecklona, botanika, który zbierał te wonne kwiaty na terenie Południowej Afryki. Nazwę tę wymyślił na cześć swojego przyjaciela, niemieckiego lekarza, a z zamiłowania również botanika Friedricha Freese’a.
Do dziś uważa się, że frezje symbolizują przyjaźń i zaufanie. W Europie frezje stały się popularne dopiero z końcem XIX w – wpływ na to mogły mieć trudności w uprawie tych wymagających kwiatów. Obecnie największym producentem i globalnym dostawcą wonnych frezji jest Holandia. Piękne i kolorowe frezje są z upodobaniem wykorzystywane przez florystów do tworzenia zachwycających kwiatowych kompozycji. Możemy je spotkać w kwiaciarniach i w szklarniach, znacznie rzadziej natomiast natkniemy się na nie w przydomowych ogrodach. Wynika to ze szczególnych wymagań uprawowych tych roślin oraz ich wrażliwości na niekorzystne warunki klimatyczne.
Właściwości frezji
Piękne i subtelne frezje zajmują ważne miejsce we florystyce, zdobiąc bukiety ślubne, hole prestiżowych hoteli i wieżowców. Hodowane przede wszystkim na kwiat cięty, frezje charakteryzują się dużą trwałością i doskonale komponują się również z innymi kwiatami. Te wonne, urokliwe rośliny uważane są za symbol przyjaźni, zaufania i troski.
Przeczytaj również: Jak pachnie eukaliptus?
Zapach aromatycznego olejku frezji uspokaja i relaksuje, natomiast kąpiel z jego kilkoma kroplami poprawia i uelastycznia skórę oraz naczynia krwionośne. W przydomowych ogródkach frezje są idealnymi kwiatami na obwódki rabat, rabaty cebulowe oraz ogrody skalne. Posadzone w okolicy okien, balkonu czy tarasu, będą cieszyć nie tylko feerią zachwycających kolorów, ale również słodkim, kwiatowym aromatem.
Świece sojowe z nutą frezji

Feeling blue? – Świeca Sojowa
Frezja to jeden z najpiękniejszych zapachów lata, to pachnące słońcem, słodyczą i niewinnością letnie popołudnie w kwietnym ogrodzie. Świeca sojowa z nutą frezji Feeling blue? – Świeca Sojowa, to uwodzicielska, kwiatowa propozycja, która wspomnienie lata pomoże przywołać nawet w zimne, deszczowe, jesienne wieczory. Świeca „Feeling blue?” to rozkoszne, świeże, kwiatowo-owocowe połączenie, które pieści zmysły, odpręża i przywołuje uśmiech na twarzy. W tej nietuzinkowej kompozycji aromatów wykorzystano owocowe nuty gruszki, słodkie, kwiatowe akcenty bergamotki, frezji, róży, oraz orientalne tony paczuli, bursztynu i białego piżma. W efekcie uzyskano wyrafinowaną, słodką, kobiecą woń, która zamyka w sobie najpiękniejsze zapachy letniego ogrodu.
Floryści i botanicy uwielbiają frezje, z upodobaniem wykorzystując te piękne, subtelne kwiaty w zapierających dech w piersiach kompozycjach.
Intensywny, słodko kwiatowy aromat frezji to ujmujący, kobiecy zapach wykorzystywany powszechnie w branży perfumeryjnej oraz kosmetycznej. Dzięki wonnemu olejkowi z frezji, za pomocą świec sojowych, można się rozkoszować tym niepowtarzalnym zapachem, przywołując ciepłe letnie wspomnienia niezależnie od pory roku.
Leave a reply