Cynamon to aromatyczna przyprawa, która uzyskiwana jest z wysuszonej kory drzewa cynamonowca cejlońskiego. Jak pachnie cynamon? Ten charakterystyczny, korzenno-słodki, aromatyczny bukiet smakowy jest doceniany na całym świecie. Dzięki niepowtarzalnemu smakowi i aromatowi, cynamon jest wykorzystywany niemalże we wszystkich kuchniach świata, przemyśle perfumeryjnym, branży kosmetycznej, a nawet salonach spa.
Co to jest cynamon?
Dziko rosnący cynamonowiec, z którego pozyskiwana jest aromatyczna przyprawa, to duże, osiągające do 10m wysokości drzewo. Drzewka uprawne, hodowane w celu produkcji cynamonu nie przekraczają wysokości trzech metrów, ze względu na ciągłe przycinanie pędów, z których pozyskuje się przyprawę. Znany głównie jako aromatyczna przyprawa cynamon to zmielona kora, którą pozyskuje się podczas pory deszczowej.
Zobacz także: Jak pachnie bergamotka?
Cynamon charakteryzuje się intensywnym, brązowym zabarwieniem, a dzięki zawartości wonnego olejku cynamonowego ma charakterystyczny słodkawo-korzenny, delikatnie ostry smak i silny aromat. Jest to jeden z najpopularniejszych składników, stosowanych w medycynie naturalnej. Stanowiąc bogate źródło substancji prozdrowotnych, cynamon znalazł szerokie zastosowanie, zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce oraz medycynie.
Jak pachnie cynamon?
Słodki, korzenny, wyrazisty i ciepły zapach cynamonu to dla wielu ludzi nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. W sezonie zimowym cynamon jest powszechnie wykorzystywany, głównie w kuchni. Rozgrzewające, aromatyczne herbatki z dodatkiem wonnego cynamonu, pomagają przetrwać sezon przeziębień. Nie sposób też wyobrazić sobie długich jesiennych wieczorów bez pachnącej cynamonem, domowej szarlotki. Cynamon to niekwestionowany zapach świątecznej atmosfery, to ciepło rodzinnych spotkań, ogień trzaskający w kominku, uśmiech dziecka rozpakowującego prezenty. Zapach cynamonu wprawia w dobry nastrój, podnosi na duchu, przywołuje ciepłe, rodzinne wspomnienia. Głębokie i wyraziste, korzenne nuty, połączone ze słodyczą, tworzą z cynamonu nietuzinkowy bukiet zapachowy, doceniany nie tylko w branży spożywczej. Perfumy i kosmetyki z dodatkiem tego wonnego składnika pieszczą zmysły, uwodzą i czarują.
Pochodzenie i odmiany cynamonu
Cynamon, jaki znamy ze sklepów spożywczych, jest najczęściej sprzedawany jako sproszkowana przyprawa, lub zasuszone laski cynamonu. Wonna przyprawa pozyskiwana jest z drzewa nazywanego cynamonowcem cejlońskim. Etnicznie drzewo cynamonowca wywodzi się z obszarów o tropikalnym klimacie w Indiach, Sri Lance i Birmie. Obecnie duże, przemysłowe uprawy cynamonowców prowadzone są w Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej. Wyróżniane są cztery podstawowe odmiany cynamonu: cynamon Cejloński, Wietnamski, Indonezyjski oraz Chiński. Wonną, aromatyczną przyprawę pozyskuje się z kory, która poddawana jest obróbce oraz czyszczeniu. W trakcie tych procesów podsuszana kora cynamonowca nabiera charakterystycznego, brązowo miodowego koloru i zwija się z obu stron. Odniesienia do cynamonowca można odnaleźć w nawet w Biblii, gdzie wymieniane są produkty z drzewa cynamonowca, czyli cynamon i kasja.
Właściwości cynamonu
Cynamon to nie tylko wonna, aromatyczna przyprawa spożywcza. To przede wszystkim bogaty we właściwości prozdrowotne środek leczniczy. Cynamon działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, dlatego z powodzeniem sprawdza się jako środek pomocniczy w leczeniu przeziębienia, grypy oraz zakażeń dróg oddechowych.
Przeczytaj także: Jak pachnie Ylang-ylang?
Wykazuje również właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że działa wspomagająco przy zwalczaniu wolnych rodników oraz opóźnia proces starzenia się organizmu. Rozgrzewające działanie cynamonu wykorzystywane jest powszechnie w zimowych herbatkach. Znajduje się jest również w maściach rozgrzewających, stosowanych m.in. na bóle reumatyczne. Doceniany przez kobiety w ciąży, skutecznie zwalcza uciążliwe mdłości. Cynamon polecany jest również osobom zmagającym się z problemami z nadwagą, przyspieszając przemianę materii, poprawiając proces trawienia, obniżając poziom cukru i cholesterolu we krwi.
Świece sojowe z nutą cynamonu
Miłośnicy magicznej, świątecznej atmosfery pokochają świecę sojową z nutą cynamonu Aromat Świąt. To niezwykle wonny, bogaty bukiet zapachowy, łączący w sobie soczystą energię pomarańczy, żywiczną świeżość sosny, korzenne nuty cynamonu, wyrazistość imbiru i rozgrzewające nuty goździków. Ta świeca sojowa z nutą cynamonu myślami przenosi do dziecięcych, świątecznych wspomnień, ubierania świeżej, pachnącej choinki, zapachu gorących, domowych wypieków, atmosfery radosnego podniecenia i oczekiwania pierwszej gwiazdki. Uwodzicielska mieszanka zapachów, zawartych w świecy, pomoże doskonale nastroić się przed nadchodzącymi świętami, wyciszając, relaksując i wprawiając w niepowtarzalny nastrój.
Równie aromatyczną, zimową propozycją jest pachnąca świątecznymi przyprawami świeca sojowa z nutą cynamonu Ho Ho Ho! – Świąteczna Świeca Sojowa. To połączenie ulubionych świątecznych przypraw, słodyczy cynamonu, wyrazistości imbiru, gałki muszkatołowej, ziołowego aromatu tymianku, osadzonych w świeżym, wesołym zpachu suszonej skórki cytrynowej i pomarańczowej. To radosny, świąteczny aromat, zamknięty w praktycznym, szklanym pojemniczku. Dzięki świecy sojowej z nutą cynamonu, świąteczną, wyjątkową atmosferę można zapewnić na długo przed czasem ubierania choinki.
Cynamon to znana od wieków, niezwykła przyprawa, cechująca się bogatym wachlarzem właściwości leczniczych. Kojarzona przede wszystkim z pachnącymi wypiekami i rozgrzewającą herbatką, ta aromatyczna przyprawa jest nieodłącznym składnikiem świątecznych przygotowań.
Leave a reply