Świeca sojowa, to obowiązkowy dodatek na jesień i zimę
W chłodnych porach roku szczególnie tęsknimy za ciszą i ciepłem domowej przystani. Ogień, który towarzyszy ludziom od setek pokoleń, jest symbolem rodzinnego ogniska, a także daje wymierne ciepło i światło. W dobie elektryczności, kiedy mamy wszelkie lampy i żarówki, tak naprawdę nic nie zastąpi prawdziwego płomienia, jakim ludzkość rozświetlała mroki dziejów przez tysiąclecia. Kiedy myślimy o cieple, zarówno tym dosłownym, jak też tym nie dającym się zmierzyć – uczuciowym czy duchowym, ogień kojarzy się, jako pierwszy.
Zapisz się do newslettera Yush: odbierz 10zł na zakupy w Yush
Nic zatem dziwnego, że niezmienną popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju świece. Kupujemy ich w czasie jesieni i zimy stosunkowo więcej, niż w pozostałej części roku. Jednak, kiedy już jesteśmy przy wspominaniu przeszłości ludzkich dziejów, czy zastanawialiśmy się kiedyś, z czego ludzie wytwarzali niegdyś świece? Dawno temu, kiedy nie było przemysłu? Były to przede wszystkim substancje naturalne. Droższe świece wytwarzano z wosku pszczelego, tańsze z tłuszczu zwierzęcego.
Zobacz: Wegańskie świece zapachowe – co warto wiedzieć?
Wosk pszczeli jest tworzywem znakomitym do produkcji świec. Nadal jednak, jak to było w innych epokach, jest bardzo drogi. Stąd od ponad 150 lat produkuje się tanie świece z parafiny, otrzymywanej podczas destylacji ropy naftowej. Wadą tanich świec jest ich szkodliwość dla zdrowia podczas spalania, kiedy wytwarza się m. in. benzen i toluen. Spalanie wosku pszczelego takiej szkodliwości nie wykazuje.
Wosk sojowy a parafina
Na szczęście w obecnych czasach pomiędzy woskiem pszczelim a parafiną istnieją także inne tworzywa, z których można produkować świece. Coraz popularniejsze stają się świece wytwarzane z wosku roślinnego. Otrzymywany jest on poprzez utwardzanie olejów roślinnych.
Bardzo dobrym materiałem do budowy świec jest wosk sojowy. Ma on zbliżone parametry podczas spalania do wosku pszczelego. Warto wybrać świecę sojową z wielu powodów.
Pierwszym z nich jest ochrona zdrowia. Podczas gdy paląca się przez długie godziny świeca parafinowa, może wywołać nawet ból głowy, świeca sojowa w trakcie spalania nie uwalnia żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji. Jest bezpieczna zarówno dla dzieci, jak też dla alergików, a nawet ludzi cierpiących na astmę.
Drugim powodem jest ekonomiczność świec sojowych. Jeśli mamy do wyboru tę samą objętość świecy, świeca sojowa pali się dwa razy dłużej niż świeca z parafiny. Ponadto świeca sojowa pali się bardziej równomiernie, co skutkuje brakiem warstwy wosku na ścianach pojemnika, w którym umieszczono świecę.
Czas palenia, to niejedyny argument – kolejnym jest zapach. Pachnące świece sojowe, to prawdziwe dzieło sztuki aromaterapii. Zapach roznosi się po całym pomieszczeniu i daje cudowny efekt.
Świeca sojowa, to wiele korzyści
Świeca sojowa prawie wcale nie wytwarzają dymu podczas spalania. Brak kopcenia to wielka zaleta, ponieważ otrzymujemy czysty jasny płomień. Także brak charakterystycznego ostrego zapachu, jaki wiąże się z dymem, stanowi o atrakcyjności świec sojowych.
Zobacz także: Świece do masażu – masowanie świecą
Jeśli wosk ze świecy sojowej się rozleje, można go zetrzeć zwykłą wodą z mydłem.
Do zalet świec sojowych należy także zaliczyć ich brak negatywnego wpływu na środowisko. Świece sojowe są w 100% biodegradowalne, a podczas ich produkcji oraz podczas użytkowania nie zostają zanieczyszczone atmosfera oraz ekosystem.
Leave a reply